ŽENA – MENSTRUACE – MENSTRUAČNÍ VLOŽKY A TAMPONY

vložka

Milé ženy, jaké menstruační vložky nebo tampony používáte?

Napadla Vás vůbec tato otázka?

Proč bychom se měly zabývat i tím, jaké používáme menstruační vložky a tampony v době naší menstruace?

Pokusím se shrnout několik faktů.

Z čeho se vyrábí běžné menstruační vložky:

 • Vrchní vrstva, směrem k tělu je nejčastěji z viskózy nebo propylenu
 • Uvnitř, jako sací složka jsou super absorpční pudry, které tekutina mění na gel nebo celulóza
 • Spodní vrstva, bránící protečení tvoří plast
 • Jsou bělené chlórem

Díky igelitu vespod a propylenu na povrchu vložky, znemožníme pokožce dýchat. Díky zvýšené vlhkosti, 5-10x vyšší, než běžně, vytvoříme výborné prostředí k množení bakterií. Nepříjemný pocit, svědivost, podrážděná pokožka patří ke každoměsíčnímu koloritu mnoha žen. Přidáme-li těsné oblečení, agresivní mycí přípravky nebo parfémy, je na problémy zaděláno. Po několika měsících či letech se mohou přidat mykózy, výtoky, alergie.

Zejména denní používání „intimek“ s igelitem obohacených parfémy a bělenými chlórem, jsou zaručenou cestou k NEzdraví.

Další velký zdravotní problém představuje chlór, kterým jsou klasické konvenční igelitové menstruační vložky i tampony bělené. Co dělá chór v těle ženy, když jej sliznicí absorbujeme do těla?

Z chlórem bělených tamponů a menstruačních vložek se uvolňuje látka Dioxan. Opakované vystavování dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny. Způsobuje hormonální nerovnováhu, potlačuje činnost imunitních buněk, může být příčinou vývojových poruch, neplodnosti, spontánních potratů, poškození plodu apod. Dioxin má schopnost se shromažďovat v těle ženy a to hlavně v tucích a mateřském mléce.

Dioxin se bude uvolňovat i z plenek nebo z vlhčených ubrousků, které byly běleny chlórem.
Bylo prokázáno, ze karcinogenita dioxinu je až 500 000 x větší, než karcinogenita obávaného DDT. (viz. Doba jedová)

Ptáte se, jak je možné, že se to dělá a nikdo o tom nemluví?

Chceme levné věci a spoléháme se na okolní svět. Přece by firmy nemohly vyrábět potřeby pro ženy, které jim takto škodí. Jak vidíte, mohly. Je tedy jen na každé z nás pro co se rozhodneme.

Jaké jsou alternativy?

Vložky zn. ORGANYC jsou vyrobené z 100% bio bavlny. Bio bavlna je použita uvnitř, jako sací složka i na povrchu. Do kontaktu s kůží tedy přichází 100% bio bavlna bez jakýchkoliv dalších dráždivých složek a vylepšení.

Bavlna je kompatibilní s pH kůže, jemná a měkká, proto nedráždí. Navíc je velmi dobře známo, že bavlna má vysokou sací schopnost.

Menstruační vložky i tampony jsou bělené peroxidem vodíku, který je bezpečný.

Vložky ORGANYC jsou ze spodní strany chráněné kukuřičným polymerem, aby nedošlo k protečení. Díky této technologii jsou vložky 100% rozložitelné a kompostovatelné. Při jejich používání tedy chráníme své tělo, ale též přírodu.
Bio bavlna zaručí, že pokožka může během menstruace dýchat a díky tomu zamezí nepříjemným, svědivým stavům. Dle výrobcem provedené studie, prokazatelně došlo ke snížení nepříjemného pocitu u žen v průběhu menstruace. Dále se snížil výskyt mykóz a výtoků.

Používat při menstruaci igelit nebo bavlnu je opravdu veliký rozdíl.

Proč se vyplatí investovat do zn. ORGANYC?

 • Jsou jen ze 100% bio bavlny uvnitř i vně
 • Pokožka může dýchat
 • K dispozici je kompletní řada hygienických potřeb – menstruační vložky, tampony, vlhčené ubrousky, mycí gel, skládaná vata, odličovací tampony, vatové tyčinky
 • Řada pro maminyvložky po porodu, vložky do podprsenky, vatové čtverce, dětské vlhčené ubrousky
 • Výrobky jsou bez parfemace, bez chlóru, bez igelitu

Milé ženy, věnujte sobě dostatečnou pozornost. Vaše zdraví je na prvním místě a menstruace je velice důležitou součástí zdravého života ženy. Používejte to, co je pro vaše zdraví prospěšné!

Dita Lyner, Bonanatura s.r.o.

Náš komentář: Paní Dita Lyner se věnuje problematice zdravé kosmetiky a hygienických produktů již několik let, pravidelně přispívá odbornými články do medií, publikuje a je jedním z našich obchodních partnerů. Požádali jsme proto přímo paní Lyner o sepsání tohoto blogu. Tímto ji moc děkujeme za zpracování velice zajímavého, avšak  často opomíjeného tématu.

 
FacebookTwitterGoogle+Share

32 komentářů u „ŽENA – MENSTRUACE – MENSTRUAČNÍ VLOŽKY A TAMPONY

 1. anna sara

  Kdyz je to tak skodlivy, jakto ze zeny nejsou jiz vsechy mrtve na otravu chemickymi latkami???

  1. biorganica Autor příspěvku

   Dobrý den, protože schválené výrobky obsahují povolené množství chemie a tedy i toxinů, které jistojistě nemají vyvolat otravu. toxiny a těžké kovy se vám v těle během života akumulují. pokud vás to zajímá více, mohu doporučit vyšetření kapky krve, kde během krátkého okamžiku zjistíte, jak je na tom vaše tělo. budu se těšit na případnou odpověď. lucie

 2. melpamene

  Já osobně si nemohu vynachválit používání menstruačního kalíšku. Ekologický, ekonomický a neskutečně praktický :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*