SPF 30 versus SPF 50 – MINIMÁLNÍ ROZDÍL V OCHRANĚ

holčička a maminkaMáte citlivou pleť a používáte SPF 50 v domnění, že dosáhnete 100% ochrany před UV paprsky?

Víte, že při slunění se vyrábí vitamin D, který je nezbytný pro stavbu kostí? Jak dlouho lze pobývat  na sluníčku bez rizika? Toto vše v našem druhém blogu věnovanému zdravému opalování. 

SPF – co to je a jak funguje?

SPF znamená ochranný faktor (Sunburn Protecton Factor). Číslo u něj uvedené označuje, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Zjednodušeně řečeno, pokud můžete například  pobývat na slunci maximálně 10 minut, aniž byste se spálili, s SPF 30 můžete pobývat na slunci 15x déle, tj. 150 minut. Tato rovnice však není lineární. Např. SPF 70 vám nikdy neposkytne ochranu na 700 minut!

Rozlišujeme 2 kategorie slunečního záření:sunlight4

● UVA proniká hlouběji do pokožky a způsobuje stárnutí pleti. Zodpovídá za tvorbu vrásek a stařeckých skvrn.

● UVB způsobuje spálení, hnědnutí kůže a zarudnutí.

Číslo uvedené za SPF vyjadřuje především ochranu před UVB paprsky.

 

SPF 30 chrání před 96,7% UVB paprsků, SPF 50 chrání před 98% UVB paprsků!

Dle nařízení Evropské komise musí však přípravek zajistit ochranu také před UVA paprsky a to v minimálním poměru 1:3. To znamená, že UVA ochrana musí dosahovat minimálně třetiny výše UVB ochrany. Konkrétní číslo v souvislosti s UVA se však na obale neuvádí.SPF blokace paprsku

Rozdíl je tedy minimální, proto pozor na falešný pocit ochrany. V této souvislosti také Evropská komise povoluje jako maximální ochranný faktor SPF 50+, neboť rozdíl mezi SPF 50 a SPF 100 je pouhých 0,003%. Je nutné se chránit před oběma typy UV záření a vybírat širokospektrální ochranné přípravky.

● Žádný přípravek vám nezajistí ochranu před 100% UV paprsky.

● SPF z více přípravků nelze sčítat!

Vitamin D – nezbytný pro stavbu kostí, snižuje riziko rakoviny a autoimunitních onemocnění

Naše tělo potřebuje slunce k výrobě vitaminu D. Vystavení pokožky slunci dopoledne na kratší dobu, tedy do 30 minut (odborníci uvádějí 10 hodinu dopolední jako nejvhodnější), je pro tělo přínosné. Poté je však třeba pokožku proti UV paprskům účinně chránit. Volit můžete mezi chemickou a minerální ochranou.

Při slunění vznikají volné radikály

freeradical-backUV záření způsobuje poškozování pokožky oxidací epiteliálních buněk volnými radikály, naše pleť se následně stává náchylnější k zánětům a procesům stárnutí, dochází i ke změnám DNA těchto buněk.

Další riziko představuje ztráta vody z důvodu horka, pocení i plavání v moři. Mořská voda s obsahem soli totiž pokožku dehydratuje, pleť je méně pružná a matná.

S volnými radikály nám pomůžou přírodní pomocníci ve stravě, kterým jsme se věnovali již v dřívějším blogu „Bio ochrana pleti při slunění“.

 Hezké letní dny přeje Lucie

FacebookTwitterGoogle+Share

27 komentářů u „SPF 30 versus SPF 50 – MINIMÁLNÍ ROZDÍL V OCHRANĚ

  1. Pingback: VÍTĚZ DVOULETÉHO TESTOVÁNÍ – BUTTERBEAN ORGANICS | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*