PRIMER – RETUŠ, KTERÁ NENÍ BEZ RIZIKA?

PRIMER vygumuje každou chybičku, ALE ……PRIMER

Pro profesionálního vizážistu je PRIMER nutnost, zabydluje se však i v řadě dámských kosmetických taštiček. Je to kouzelník, který proměňuje pleť z nedokonalé na dokonalou. Mávnutím štětce opticky vyzmizíkuje červené flíčky, černé tečky, rozšířené póry i kruhy pod očima, zahladí jizvičky i pupínky, změní kontury obličeje, pleti dodá matný mnohdy až sametový vzhled. Zkrátka pleť po něm vypadá jako broskev k nakousnutí. Jako žena s mnoha nedokonalostmi jsem takového iluzionistu okamžitě uvítala a léta jsem PRIMER od řady značek používala. JENŽE…

Iluze plná silikonů

…pak jsem se začala zajímat o odvrácenou stranu moderní kosmetiky, a sice její složení. Nebudu se rozepisovat o tom, že i látky z PRIMERU pronikají přes kůži do krevního oběhu. PRIMERY se běžně vyrábějí synteticky, a to hlavně z umělých silikonů, které neprospívají ani nám ani životnímu prostředí.  dívka v obaluDimethicone zařadil Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. mezi 10 nejškodlivějších jedů v běžné kosmetice. Za vše stačí uvést, že se jedná o hormonální disruptor, tzn. může se chovat jako hormon v endokrinním systému, narušit fyziologické funkce hormonů,  mít vliv například na neplodnost. Pokud vás zajímají podrobnosti, jukněte do první části našeho e-booku „Jedy na vlastní kůži.

Čím víc PRIMERU, tím víc nedokonalostí pleti

Složení PRIMERŮ má však paradoxně negativní vliv i do estetické stránky, která je vlastně cílem líčení. Silikony a další syntetické složky, vytvářejí na povrchu pokožky film, který brání přirozeným funkcím kůže. Jako bychom si daly na obličej igelit. Pleť pak nemůže dýchat, ani odvádět nečistoty. Důsledkem tak bývá tvorba akné či jiných zánětlivých projevů, vysušení a ztráta elasticity pleti, rychlejší tvorba vrásek či problémy s pigmentací. Abychom nedostatky způsobené dekorativní kosmetikou zamaskovaly, používáme další nánosy líčidel plných silikonů. Je to takový začarovaný kruh, z PRIMERU tak bývá kamufláž vlastních nežádoucích dopadů. Ne náhodou to bývají právě modelky, jejichž tváře musí v rámci profese snést tuny zkrášlovatel, jejich pleť má však v reálu k dokonalosti daleko.

Přírodní látky umí víc než silikony dripping black olives

Přírodních alternativ silikonů není moc, ale v certifikované přírodní biokosmetice se nahrazuje úspěšně např. olivovým skvalenem, který má podobné účinky, nezatěžuje však ani vaše tělo, ani naši planetu. Lidské pleti je velmi blízký a snadno se zúčastňuje nejrůznějších biochemických procesů. Skvalen je dokonce součástí přirozeného kožního mazu.

Dobrá zpráva tedy je, že se PRIMERU jako skvělého pomocníka při líčení vzdávat nemusím. Zpět do regálu však vracím PRIMERY (i jiné výrobky),  v jejichž obsahu (INCI) jsou uvedeny složky s koncovkou - cone nebo -thicone,  - thiconol, -siloxane, nebo - silane. Od jisté doby již svojí pleti nekvalitní kosmetiku nedopřávám, namísto umělé chemické imitace, která mému tělu škodí hledám tu nejčistší přírodní kvalitu.

Pokud vás složení kosmetiky zajímá a nevíte, jak zjistit na krabičce výrobku, zda je plný chemie nebo z kvalitních přírodních složek, sledujte náš facebook i blog, rádi vám v orientaci v INCI, certifikátech a dalších souvisejících věcech pomůžeme.

Andrea Vaníčková, BiOrganica

 

 

FacebookTwitterGoogle+Share

19 komentářů u „PRIMER – RETUŠ, KTERÁ NENÍ BEZ RIZIKA?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*