PŘEDSUDKY O OLEJOVÉ KOSMETICE ANEB MŮŽE HYDRATAČNÍ KRÉM DODAT POKOŽCE VODU?

Mýty o olejové kosmetice

husarkova

V poslední době se výrobky značky Inlight začaly více objevovat v časopisech a v recenzích známých blogerek. Tyto články pak rozpoutávají diskuzi na téma olejová kosmetika. Mimo jiné se  objevil komentář, že zatímco krémy s obsahem vody pokožku hydratují, po aplikaci olejové kosmetiky zůstává pleť dehydrovaná. Nechali jsme se inspirovat a ve spolupráci s panem doktorem Spieziou, lékařem a odborníkem s více než 30 letou prací v oblasti kosmetiky,  jsme připravili vysvětlení , které  některé mýty jednoduše vyvrací.

Obrázek struktury kůže:

kůže

Jak působí olejová kosmetika na suchou pokožku?

Suchá pokožka je způsobena převážně nedostatkem oleje nebo kožního mazu ve vnější vrstvě pokožky následkem oslabené funkce buněk. Nedoporučuje se používat kosmetiku, která zbavuje pokožku jejich vlastních olejů (např. s obsahem alkoholu). Řešením může být nanášení regeneračních výrobků na bázi olejů.

Jak působí olejová kosmetika na dehydrovanou pleť, které chybí voda?

Je třeba rozlišit, zda se jedná o vnější, nebo vnitřní dehydrataci.

Vnější dehydratace vzniká v důsledku odpařování vody, např. působením větru, topení, klimatizace apod. Jedná se o dočasný stav a zlepšení je možné dosáhnout aplikací kosmetiky na olejové bázi, která vytvoří přirozenou bariéru proti odpařování a pokožku vyživí.

Vnitřní dehydratace je závažnější. Dochází k ní, pokud kůže ztratí přirozenou schopnost zadržovat vodu. Příčiny tohoto stavu mohou být různé, např. přílišný pobyt na slunci, vyšší věk, hormonální změny atd.  Olejová kosmetika nabízí pleti výživu, nikoliv však vodu. Zlepšení může být dosaženo pitím minimálně 2l vody v průběhu celého dne a konzumací většího množství čerstvého ovoce a zeleniny, které navíc tělu poskytnou minerály a vitaminy.

Jak působí na pokožku hydratační krém a další kosmetika, kde hlavní složkou je voda?

Většina vody z “hydratačního krému” se odpaří bezprostředně po aplikaci na pokožku. Zvlhčovadla a jiné chemické látky nabourávají přirozenou funkci pokožky,  mohou docílit toho, že část vody se udrží a pronikne do pokožky, jde však pouze o dočasný efekt a nikoliv terapeutický přístup z dlouhodobého hlediska. Je nutné si uvědomit, že vnější vrstva pokožky s hydrolipidy přirozeně odpuzuje vodu, a proto ji pleť tímto způsobem nemůže efektivně vstřebávat.

Zagooglovala jsem  J a našla jsem tuto definici hydrolipidů:

Hydrolipidní film je ochranná vrstva, který pokrývá celý povrch kůže. Je složený převážně       z potu, kožního mazu a vody. Jeho hlavní funkcí je chránit kůži před bakteriemi a působit jako vnější ochranná bariéra. Také pomáhá pokožce udržovat si pružnost a hydrataci.

Jaké jsou hlavní výhody kosmetiky na olejové bázi?

Výrobky na olejové bázi poskytují přirozenou ochranu, vytvářejí přírodní bariéru, aby se zabránilo úniku vody z pokožky, a zároveň pleti dodávají blahodárné výživné látky. Různé oleje přinášejí pleti různé benefity, zásadní je proto znalost jejich optimální kombinace.  Důležitou roli hraje škála pečlivě studovaných velmi výživných rostlinných ingrediencí. Jednotlivé výtažky rostlin a esenciální oleje spolu navzájem působí, dodávají pleti prospěšné a účinné výživné látky, což napomáhá zlepšení zdraví pokožky a přispívá k její vlastní optimální rovnováze.Díky macerování bylin se do olejů a následně i do pleti přirozeně dostává velké množství léčivých látek, které ji  dezinfikují, vyživují a regenerují. Ředit tuto koncentraci, která napomáhá  zdraví pokožky a přispívá k vlastní optimální rovnováze, snižuje účinnost.  Důvod pro přidání vody bývá zpravidla ekonomický.

A ještě osobní dovětek pana doktora Spiezii pro české čtenářky:

Používání kosmetiky Inlight napomůže zlepšit a zachovat zdraví vaší pokožky, podporuje buněčnou regeneraci a stimuluje tvorbu kolagenu.  Je to ta nejlepší cesta, jak nepřímo zabránit dehydrataci pokožky.  Pokud k dehydrataci dojde, pomáhá pleti v rychlé a správné obnově. Nezapomeňte, že  svrchní vrstva pokožky obsahuje asi 30% vody.

Inspirujte nás!

Pokud máte jakékoliv dotazy či nejasnosti ohledně olejové kosmetiky, napište mi prosím na: husarkova@biorganica.cz.

Ráda se budu vašimi náměty a dotazy zabývat v některém z příštích blogů. Předem děkuji za všechny inspirující náměty.

Lucie

FacebookTwitterGoogle+Share

117 komentářů u „PŘEDSUDKY O OLEJOVÉ KOSMETICE ANEB MŮŽE HYDRATAČNÍ KRÉM DODAT POKOŽCE VODU?

  1. Robin Kosmetika

    Tak že já to vidím trochu JINAK. Oleje jsou velmi dobré a přínosné pro naší pleť a pokožku. Neni vůbec vhodné z dlouhodobého hlediska používat olej jednodruhový jak tady píšete v diskuzi neboť neobsahuje všechny potřebné látky které naše pleť potřebuje a je třeba si michat 2-3 druhy olejů tato péče pak stačí pro bezproblémový typ pleti. Pokud Však chcete řešit jiste problemy a projevy na pleti zde si troufám říci je olejová péče velmi krátká a je třeba přidávat aktivní látky (esenciální oleje) bez toho si vubec neškrtnete a problem nevyřešíte. (akné,rosacea,kuperoza,atd) CO se týka té vody a hydratace tak jak je psáno mame 2 druhy povrchová a hloubková,nesouhlasím s tím že nám u hloubkové dehydratace stačí pít vice vody a ovoce. Je třeba dodávat hydrataci i aktivními přísadami jaky hyaluron o malé molekulární hmotnosti (pro staší typypleti kde je funkce diky dehydrataci omezená) a pak ta povrchová hydratace taky je duležitá a nelze ji opomíjet. Tedy pokud z emulgujeme oleje a vodu jak se uvadí v krémech tak se nám část vody dostane do povrchu pokožky a tím se hydratuje a nelze jen na zaklade tvrzeni o krátkodobém pusobení tuto vec opomijet či ignotovat neboť obě hdyratace jsou důležité pro leť. Pracoval sjem jako aromaterapeut s oleji a míchal si kosmetiku do salonu sám 6 let a řeknu Vám a dovolím si tvrdit ano olejové sera na pleť na noc či bezroblemovou plet ano ale NIKOLI nedostačující kosmetika pro řešení hloubkové dehydratace. Za těch pár let jsme odzkoušel mnoho variant hydratace a bohužel za mě OLEJE Vám NIKDY nebudou hydrataovat v hloubce pokožky a nikdy nevytvoří dobrou hydrataci není li dodána aktivně kremem s hyaluronem a transporterem jako je lipozom atd atd. Tak že závěrem bych řekl že přírodní péče je pěkná a příjemná je to životní styl avšak pleti v dnešní době je to nedostačující vzhledem k okolním vlivům. Hezký den Robin

  2. copmymusic.com

    I loved this post! I read your blogs fairly often and you’re always developing great stuff.
    I shared this on my facebook and my follwers loved it!

    Keep up very good work.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*