PŘEDSUDKY O OLEJOVÉ KOSMETICE ANEB MŮŽE HYDRATAČNÍ KRÉM DODAT POKOŽCE VODU?

Mýty o olejové kosmetice

husarkova

V poslední době se výrobky značky Inlight začaly více objevovat v časopisech a v recenzích známých blogerek. Tyto články pak rozpoutávají diskuzi na téma olejová kosmetika. Mimo jiné se  objevil komentář, že zatímco krémy s obsahem vody pokožku hydratují, po aplikaci olejové kosmetiky zůstává pleť dehydrovaná. Nechali jsme se inspirovat a ve spolupráci s panem doktorem Spieziou, lékařem a odborníkem s více než 30 letou prací v oblasti kosmetiky,  jsme připravili vysvětlení , které  některé mýty jednoduše vyvrací.

Obrázek struktury kůže:

kůže

Jak působí olejová kosmetika na suchou pokožku?

Suchá pokožka je způsobena převážně nedostatkem oleje nebo kožního mazu ve vnější vrstvě pokožky následkem oslabené funkce buněk. Nedoporučuje se používat kosmetiku, která zbavuje pokožku jejich vlastních olejů (např. s obsahem alkoholu). Řešením může být nanášení regeneračních výrobků na bázi olejů.

Jak působí olejová kosmetika na dehydrovanou pleť, které chybí voda?

Je třeba rozlišit, zda se jedná o vnější, nebo vnitřní dehydrataci.

Vnější dehydratace vzniká v důsledku odpařování vody, např. působením větru, topení, klimatizace apod. Jedná se o dočasný stav a zlepšení je možné dosáhnout aplikací kosmetiky na olejové bázi, která vytvoří přirozenou bariéru proti odpařování a pokožku vyživí.

Vnitřní dehydratace je závažnější. Dochází k ní, pokud kůže ztratí přirozenou schopnost zadržovat vodu. Příčiny tohoto stavu mohou být různé, např. přílišný pobyt na slunci, vyšší věk, hormonální změny atd.  Olejová kosmetika nabízí pleti výživu, nikoliv však vodu. Zlepšení může být dosaženo pitím minimálně 2l vody v průběhu celého dne a konzumací většího množství čerstvého ovoce a zeleniny, které navíc tělu poskytnou minerály a vitaminy.

Jak působí na pokožku hydratační krém a další kosmetika, kde hlavní složkou je voda?

Většina vody z “hydratačního krému” se odpaří bezprostředně po aplikaci na pokožku. Zvlhčovadla a jiné chemické látky nabourávají přirozenou funkci pokožky,  mohou docílit toho, že část vody se udrží a pronikne do pokožky, jde však pouze o dočasný efekt a nikoliv terapeutický přístup z dlouhodobého hlediska. Je nutné si uvědomit, že vnější vrstva pokožky s hydrolipidy přirozeně odpuzuje vodu, a proto ji pleť tímto způsobem nemůže efektivně vstřebávat.

Zagooglovala jsem  J a našla jsem tuto definici hydrolipidů:

Hydrolipidní film je ochranná vrstva, který pokrývá celý povrch kůže. Je složený převážně       z potu, kožního mazu a vody. Jeho hlavní funkcí je chránit kůži před bakteriemi a působit jako vnější ochranná bariéra. Také pomáhá pokožce udržovat si pružnost a hydrataci.

Jaké jsou hlavní výhody kosmetiky na olejové bázi?

Výrobky na olejové bázi poskytují přirozenou ochranu, vytvářejí přírodní bariéru, aby se zabránilo úniku vody z pokožky, a zároveň pleti dodávají blahodárné výživné látky. Různé oleje přinášejí pleti různé benefity, zásadní je proto znalost jejich optimální kombinace.  Důležitou roli hraje škála pečlivě studovaných velmi výživných rostlinných ingrediencí. Jednotlivé výtažky rostlin a esenciální oleje spolu navzájem působí, dodávají pleti prospěšné a účinné výživné látky, což napomáhá zlepšení zdraví pokožky a přispívá k její vlastní optimální rovnováze.Díky macerování bylin se do olejů a následně i do pleti přirozeně dostává velké množství léčivých látek, které ji  dezinfikují, vyživují a regenerují. Ředit tuto koncentraci, která napomáhá  zdraví pokožky a přispívá k vlastní optimální rovnováze, snižuje účinnost.  Důvod pro přidání vody bývá zpravidla ekonomický.

A ještě osobní dovětek pana doktora Spiezii pro české čtenářky:

Používání kosmetiky Inlight napomůže zlepšit a zachovat zdraví vaší pokožky, podporuje buněčnou regeneraci a stimuluje tvorbu kolagenu.  Je to ta nejlepší cesta, jak nepřímo zabránit dehydrataci pokožky.  Pokud k dehydrataci dojde, pomáhá pleti v rychlé a správné obnově. Nezapomeňte, že  svrchní vrstva pokožky obsahuje asi 30% vody.

Inspirujte nás!

Pokud máte jakékoliv dotazy či nejasnosti ohledně olejové kosmetiky, napište mi prosím na: husarkova@biorganica.cz.

Ráda se budu vašimi náměty a dotazy zabývat v některém z příštích blogů. Předem děkuji za všechny inspirující náměty.

Lucie

FacebookTwitterGoogle+Share

117 komentářů u „PŘEDSUDKY O OLEJOVÉ KOSMETICE ANEB MŮŽE HYDRATAČNÍ KRÉM DODAT POKOŽCE VODU?

 1. Alica

  Začínala som s marhuľovým olejom, to bol zároveň môj prvý dotyk s prírodnou kozmetikou. Popravde mi vyhovoval viac ako nočné krémy plné chemikálií, ktoré som dovtedy používala. Vlastne dlhší čas som mala pocit, že mojej pleti niečo chýba, že je ako bez života. A vyriešili to pleťové oleje. Ten marhuľový mi veľmi sadol, bol taký ľahučký, voňavý, ráno som mala krásnu pleť. Vydržal mi dva roky. Túto jeseň som prešla na šípkový olej od Saloosu, a som z neho teda dosť nadšená. Je to tak trochu iná liga, a dovolím si tvrdiť, že pôsobí ako prírodný lifting. Poradí si teda s ochabnutou pleťou. Konečne mám pocit, že je o moju pleť kompletne postarané, pohýčkané, u krémov taký pocit nemám, o tých drogériových ani nehovoriac. Je to jedno veľké klamstvo a marketingový ťah. Taký jeden krémik z drogérie má v skutočnosti pár centov, je plný lacných a škodlivých ingrediencií, a tie hodnotné sú v nepatrných množstvách až niekde na konci zloženia. Ľudia sa i potom čudujú, že sa tak zomiera na rakovinu, keď je všade okolo nás toľko chémie. Ropu si dokonca dobrovoľne natierame na tvár s vedomím, že nás asi zbaví vrások.

 2. Lucie

  Čtu tady hodně o tom baobabovém oleji, ani jsem nevěděla, že je tak známý…já už ho používám rok a jsem s ním velmi spokojená :-)

  1. Sabina

   Já teda nevím že by se o něm nějak psalo, mě ho doporučila kamarádka, jinak bych o něm nevěděla :-)

   1. Saša

    Tak ono asi taky záleží co hledáš na internetu. Já hledala přípravky v souvislosti se suchou pokožkou a o baobabu byla zmíňka teda hodně. :)

     1. Sabina

      Ale tak naštěstí mám prima kámošku a jeho blahodárné účinky nyní mohu vstřebávat, a to doslova :D

 3. Denča

  No já nenarazila ještě na žádný dobrý olejíček, všechny jsou těžké, strašně mastné a nevím co všechno…

   1. Denča

    No je fakt, že o něm slyším po prvé, ale stejně tomu nevěřím..beztak jen nějaká skrytá reklama :-P :-P

     1. Irena

      To teda je, také ho používám, ale už mi dochází .. :( třeba koupit nový :)

     2. Lucie

      Tak Vánoce jsou na spadnutí, tak máte aspoň tip pro někoho ;)

     3. Ireca

      Hihi, dobrý nápad…jen jestli už není pozdě někomu dávat tip na dárek… :-) ale ten baobab by se mi fakt hodil, už mám jen trošičku :)

     4. Lucie

      Pozdě? :-O Tak to je vaše rodina hodně rychlá…to já nemám ještě ani jeden dárek a nikdo nic nechce, když se zeptáte na tipy :( kéž by všichni chtěli baobabový olej, bych to hromadně objednala z netu a byly by dárky vyřešené :D :D

 4. Zdenička Tru

  Musím se pžipojit k debatě o olejové kosmetice. Její účinky mě nesmírně překvapily. Nikdy bych si nepomyslela, že olej mi pomůže od jistých kožních problémů, které mě trápily. Já osobně mám tedy zkušenost přímo z baobabovým olej, na který nedám dopustit :)

 5. SabinkaSab

  Přeji hezký den. Ráda bych se s vámi podělila o svou mskvělou zkušenost s baobabovým olejem. Nikdy bych nevěřila, že na problematickou pleť může fungovat olejová kosmetika. Ale Baobab mě přesvědčil, že o opaku a navíc mi ukázal velmi pozitivní výsledky, kterými se mnohdy nemohou pyšnit ani drahé značkové krémy.

 6. Krásná pleť

  Mi hodně pomohl baobabový olej proti vráskám… měla jsem mezi obočím takovou vrásku,jak jsem se často mračila a baobab mi ji celkem dost vyhladil. Jsem z toho přípravku nadšená. Samozřejmě, pokud hceme vidět výsledky, jedná se o dlouhodobé užívání.

  1. Alu

   A jak dlouho jste ho tedy užívala než jste viděla výsledek? Vrásek bych se také ráda zbavila :)

   1. Rutka

    Já ho používala dva měsíce..ale ne přímo na vrásky..jsem si ho koupila protože jsem měla vysušenou pleť tak jsem se tím na večer vždycky namazala no a pak dvou měsících mi přišlo že jsem omládla :D jako v tom smyslu, že jsem začala pozorovat že mi pár vrásek ubylo

 7. Ulika

  Na olejové olejíčky nedám dopustit, sama je používám..měla už jsem kokosový a teď mám baobový olejíček a ten je teda super..našla jsem asi olejíček, který mi konečně sedí :)

   1. lenka

    baobabovy olej je sušší olej, takže ve výsledku není ttolik mastný a hlavně má i jiné blahodárné účinky, například že působí proti vráskám ;)

     1. lenka

      Nečetla a odzkoušené to já osobně nemám, ale známá to používá pravidelně a říkala že ji to pomáhá. Ale na netu se toho dosti píše, tak mrkni..každý ten baobab vychvaluje, asi už si ho taky pořídím :)

     2. Helena

      No já právě o něm už taky delší dobu rozvažuji, ale asi do něho půjdu..jako za zkoušku člověk nic nedá a když jsou na něho samé chvály, tak na něm asi opravdu něco bude :-) tak děkuji

     3. lenka

      Já zatím vrásky nemám, takže nepotřebuji :D ale na suchou pokožku bych ho ráda vyzkoušela, uvidím ještě..přece jenom peniazky se musí šetřit :)

     4. Meryy

      Já to odzkoušené na vrásky mám, ale původně jsem si ho kupovala s účelem proti suché pokožce :)

    1. Romča

     Nemůžu porovnat jestli je sušší oprati kokosovému, každopádně se baobab dokáže výborně vstřebat, takže nemáte pokožku jako od oleje :)

   2. Motylek

    To velice ráda, slyším, že baobab působí i proti vráskám. Už ho mám koupený, ale ještě nebyl prostor ho vyzkoušet. Už se na to velmi těším.

  1. Ronka

   A tím babobabovým olejem se krémujete jako celá nebo to máte jen na ruce, obličej..? Děkuji

 8. Lukáš

  A zrovna by mě třeba nenapadlo, že olej by dokázal pomoci při takovýchto kožních problém, protože olejová kosmetika na mě působí dot těžce a dusivě pro pokožku.

  1. Pitris

   Ale jo, vždyť je to olej a ten příjemně zvláční pokožku. To mě až tak nepřekvapilo jako to, že manželka používá na pleť. Má celkem problematickoum teda spíše měla. Normálně jí to pomohlo od akné.

 9. Lukáš

  Možná to bude znít divně, že tady zrovna reaguji, když jsem chlap, ale musím se pochlubit svou zkušeností s baobabem. Když mi začaly šupinatět lokty a kolena, dostal jsem šílený strach, že je to lupenky. Nevím, zda se o lupénku jednalo či nikoli, ale potíráním baobabovým olejem se mé problémy vytratily.

  1. Miloš

   Proč by to mělo zníít divně? Já ho také používám, nemám lupenku, jen suchou pokožku, úplně to nesnáším…takže mi manželka koupila baobab na vánoce minulý rok…letos ho očekávám taky :)

   1. Romanka

    Můj muž taky používá všelijaké krémy, to byste se teprve divili :D a už mi krade i baobab olej, neskutečné ..horší jak ženská :D

    1. Lucie

     Vážně jo? :D Ten můj mi vždycky nadává, že už toho mám na pokožce tolik, že se tam jeho věci ani nevlezou…ale baobab mi taky krade, ikdyž tajně nebo si teda spíše myslí, že tajně ! :D

     1. Lucie

      ne na pokožce, ale na poličce omlouvám se za přeřek :D

 10. Markét

  Já si hlavně myslím, že ted jdou do popředí takové zdravé věci. A hlavně lidi si za ně rádi připlatí.

 11. Pingback: 5 osvědčených tipů pro krásnou pleť v létě | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

  1. biorganica Autor příspěvku

   Dobrý den Isabelo, z prvního pohledu se nápad jeví jako dobrý, ale bohužel jsem nikde nenašla složení daného výrobku. Nevím tedy nic o kvalitě kozího mléka, oleje a ani nevím, co dalšího výrobek obsahuje, jako např. použitý konzervant.. Takže těžko soudit, z osobní zkušenosti mohu říci, že jsem viděla hodně olejů a pod mikroskopem byly plné těžkých kovů, tedy naprosto nevhodné k aplikace na lidské tělo. K tomuto výrobku se tedy vyjádřit neumím, pokud by se vám podařilo sehnat složení, dejte vědět. Jeden z dalších blogů bude věnován testování kvality různých olejů, můžeme případně zařadit a prozkoumat ho pod mikroskopem. :-)
   Hezký den. Lucie

 12. Pingback: JEDNODUCHÝ TEST ČISTOTY ETERICKÝCH OLEJŮ ANEB nepleťte si éterické oleje s rostlinnými oleji!!! | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

 13. Lucie

  Výborný článek.
  O těch hydratačních krémech – dost mě pobavilo vysvětlení jednoho aromaterapeuta na kurzu olejové kosmetiky. Tam paní říkala, že přeci potřebuje, aby pleť do sebe nasála všechnu vodu z těch hydratačních krémů, což u olejů nelze. Pán se na ní podíval a říká: „Kdyby vaše pokožka dokázala natáhnout všechnu vodu, tak by pro člověka bylo nebezpečný sednout si do vany. Ale že je pokožka chráněna tukovým filmem, tak se vám voda z vany do pokožky nedostane. Stejně jako u hydratačních krémů.“ :-)

  1. biorganica Autor příspěvku

   Jako vtip dobrý :-), na druhou stranu smutné, že spousta lidí stále nerozumí, jak funguje jejich pleť a v čem spočívá pozitivní přínos olejové kosmetiky. A tak se snažíme šířit základní znalosti všemi různými kanály :-) a věříme, že stále více lidí bude VĚDĚT :-)

   1. biorganica Autor příspěvku

    jsme rádi, že jsme vás pobavily Kateřino. Pobavit vás i nás je totiž jedno z našich novoročních předsevzetí :-) Lucie

 14. Eff

  Ani nevím, že jedu v „in vlně“ olejové kosmetiky:) až po přečtení tohoto blogu:)) Oosbně používám přes rok čistý baobabový olejík od Maxivitalisu, je přímo bio a strašně dlouho vydrží, což uvítá má peněženka. Přijde mi prima i v zimě, kdy na základě vlastní zkušenosti tak neomrzám a i když to je olej, vůbec nemastí.

  1. biorganica Autor příspěvku

   přesně tak, olejíčky jsou vynikající a zejména v zimě, protože obsahuji esenciální mastné kyseliny, které pleť spolehlivě ochrání před výkyvy počasí. Více v našem nejnovějším blogu: Krásná pleť i v zimě :-)

  2. Romča

   Jojo, tento olejíček je super a souhlasím s tím, že je ideální právě i do zimy. což mi připomíná, že ten můj už mi pomalu dochází, budu muset zase objednat :-)

 15. Michelle

  Ahoj, já jsem dokonce četla, že olejová kosmetika jako taková je dokonce prosta konzervantů právě protože neobsahuje vodu a konzervanty v ní jsou přímo součástí přírodních složek, nebo jak to říct. Každopádně jsem si teď koupila baobabový olej od maxivitalisu a zatím spokojenost. Je to jiné, než chemické přípravky, které jsem měla doposud. Dokonce to i lépe voní, tak nevtíravě, nestrojeně. Jo, olejová kosmetika u mě asi brzy vyhraje

  1. Veronika

   Zdravím, taky jsem nedávno začala používat baobabový olej a jsem s ním velmi spokojená. Pokožka je po něm velmi pružná a vláčná. Už dlouho jsem nezažila přípravek, se kterým bych byla takhle spokojená. :)

   1. biorganica Autor příspěvku

    Olejová kosmetika je bezva, obzvláště na zimu. Čistý baobabový olej jsem ještě nezkoušela, ale moc ráda vyzkouším :-)

   2. Magdalénka

    Taky už jsem vyzkoušela baobabový olej a velmi mě překvapilo, že nemastí pokožku. Celý Váš článek je velmi zajímavý. Ted vím, že můžu baobab používat i dále :)

    1. Markét

     No já taky byla total v šoku, že nemastí. Sice prvotní obavy z účinků oleje co se týče mastnoty byly, ale už bych neměnila.

     1. Magdalénka

      Nemastí, právě naopak…parádně hydratuje a vyživuje. A jaký používáš?

     2. Markét

      Já používám baobab od maxivitalisu. Mají ho totiž v rozprašovači, takže úplně pohodová aplikace ;-)

     3. Alenka

      Přesně tak, vůbec nemastí…byla jsem z toho překvapená. Pokožku mám teď krásně hebkou :-)

    2. Markét

     Mi se osvědčil baobab od MAxivitalisu. Jsem s ním spokojená, takže nehodlám měnit. A ty?

     1. Magda

      No nekecej, já též používám ten baobab od maxivitalisu. To je náhodička.

    3. Kekla

     Vážně nemastí pokožku? Hmm..to je velmi zajímavé…kamarádka mi o tom baobabu říkala, ale právě jsem si říkala, že člověk se ráno nakremuje a bude celý mastný…a i na večer to není moc super, pak povlečení a pyžamo špinavé…noo..jsem ráda že jsem si tohle přečetla, možná do něho fakt půjdu :)

  2. biorganica Autor příspěvku

   Ano, je to přesně tak jak píšete, kvalitní olejová kosmetika neobsahuje konzervanty ani vodu, která teď na zimu není pro pleť vhodná! (navíc voda ředí účinnost látek, což není v kosmetice žádoucí) Baobab je super, my ho máme v podobě jemně nastrouhaných plodů v obou pleťových maskách za účelem jemného peelingu :-)
   Už jste vyzkoušela náš denní olejíček? :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*