Kamila Boudová: Udržitelná móda je moje životní mise

_MG_4577Češka s vášní pro módu se odstěhuje do Paříže, vymyslí si komplet nový studijní obor a projekt za udržitelnou módu a jede ve velkém, tedy mezinárodně. Poslouchají ji jak studenti pařížské univerzity, kde vyučuje, tak i módní značky a média. Pokud vás zajímá zákulisí jednoho z nejkrutějších byznysů – tedy toho módního – a to, co je „udržitelná móda“ čtěte. Kamilu Boudovou, zakladatelku Moyomi, pro vás vyzpovídala Lucie van Koten.

LUCIE: Kamilo, vysvětli nám prosím pojem „udržitelná móda“.

575752_555836534470490_562511644_nUdržitelná móda je móda vyrobená, nošená a vyhazovaná s respektem k přírodě, ke společnosti i k ekonomiceNěkdo také tvrdí, že ‘sustainable fashion’ je oxymóron (poznámka: protimluv). Je to tím, že slovo ‘fashion’ má v angličtině o trochu jiný význam, než v češtině. Fashion je vše, co je trendy.

Potom existuje ještě slovo apparel, které vyjadřuje oblečení nebo módu, ale fashion je vyloženě fenomén, který se pořád mění, zasahuje od oblečení přes restaurace po auta a cestování.  A pokud se něco pořád mění, vyžaduje to hodně zdrojů a energie. A protože ani zdroje ani energii zatím nemáme 100% udržitelnou, tak ‘sustainable fashion’ prostě není možná. Je ale možné udržitelně vyrobit oblečení, nebo si i vystavět udržitelný šatník.

LUCIE: Sama sis vytvořila studijní obor o udržitelné módě a udržitelném fashion byznysu a dnes jej úspěšně učíš jak na pařížské vysoké škole, tak na mnoha workshopech po celé Evropě. Vzpomeneš si, co tě myšlenku dát to všechno dohromady přivedlo?

DSC_5876Je to ten mix všech mých vášní. Na módě a návrhářství mě původně lákala ta kreativita, že jsem si mohla něco vymyslet a během několika hodin, maximálně dní, si to ušít. Ale na škole jsem pochopila, že návrháři dnes již nejsou v pozici, ze které by mohli o něčem opravdu rozhodovat a já jsem hnaná nějakou vnitřní touhou zanechat tu po sobě nějaký smysluplný život.

Takže jsem se přeorientovala na byznys, protože jsem v práci vypozorovala, že to jsou právě nákupčí a manažeři, kdo má moc. Ale už před nástupem na obchodní školu v Paříži, zaměřenou na módu, jsem pochopila, že jsem součástí průmyslu, který je naprosto destruktivní, vykořisťuje lidi, ničí planetu a to není z mého pohledu nijak smysluplné konání. Takže jsem celé studium zasvětila udržitelnosti a i po škole se dál věnuji tomuto tématu.

LUCIE: Nikdo neví o dané problematice víc než ty. Jak vypadalo studium a následně vytváření osnov a obsahu k celému tématu „udržitelný fashion byznys“? snz 03

Aktuálně také připravuji jeden větší vzdělávací projekt, který je orientován vyloženě na nové obchodní modely a přenastavení celého systému módního průmyslu a jinak udržitelnost promítám do všeho, co učím, ať  už je to vývoj produktu, podnikání nebo strategický marketing.

LUCIE: Jaké skutečnosti ti na módním „byznyse“ přijdou nejvíce šokující?

Dnes už mě, Luci, asi nepřekvapí nic. Nejvíc šokující mi přijde, že za tím systémem opravdu stojí lidi, živé bytosti, kterým je jedno, že vykořisťují jiné, že ničí planetu, že vlastně sebe sami pomalu otravují. To mi na tom přijde nejvíc šokující. Ten přístup majitelů společností, manažerů, nákupčích, designérů a v neposlední řadě spotřebitelů.

Verim, ze udrzitelna moda je atraktivniLUCIE:Pokud se budu chtít oblékat hezky bez toho, že bych podporovala nelidské podmínky při výrobě, mezi jakými značkami mám hledat? Klidně jmenuj, rádi doporučíme vše, co má smysl.

Záleží na vašem rozpočtu. Já osobně mám na módu nulový rozpočet. Žiju ve velmi drahém městě a rozjíždím podnikání. Investuji proto do knih, do konzultantů a má nejoblíbenější položka je v poslední době moje coachka Jana. I tak se oblékám hezky.

Stačí v šatníku zalovit do polic, kde jste už dlouho nelovili, nebo na spod vyskládaného oblečení. Občas objevíte poklady ve vaší vlastní skříni a nemusíte několik měsíců nic koupit. Tím ušetříte na kvalitnější módu, která vám vydrží. Pokud máte rozpočet na nakupování nového oblečení, podívejte se k nám na seznam obchodů i zahraničních značek u nás na stránkách Sustainable Fashion Day. www.sustainablefashionday.cz/shopping.html

FBW-1045 (1)Osobně z nich mám nejradši Veju, Francouzskou značku tenisek. Poznala jsem dokonce i jejich zakladatele a jsem nadšená z naší společné vize módního průmyslu, kde je spousta menších značek, které dělají věci s respektem ke všemu a ke všem. Žádné nadnárodní giganty, kde se všechno prodává všem.

Potom strašně toužím po bikinách od Vitamine A a po půlce kolekce polské značky Jane’n’June. Odkaz najdete u nás na webu.

DSC_5881LUCIECo je na tvé práci nejtěžší?

Wow, tak to fakt nevím. Asi proto, že bych nic z toho, co dělám, nenazvala prací. Je to moje životní mise. Ať už učím, konzultuji, pracuji na strategiích nebo spolupracuji s mým týmem na exekuci, cítím neuvěřitelnou radost a naplnění v každém mém dni.

Určitě bych našla něco, co mě moc nebaví, jako třeba řešit daně atd, ale i v tom vidím výzvu se něco naučit, takže aktuálně jsi mě zastihla v tak pozitivní vibraci, že problémy neexistují. Jen výzvy a to není nic těžkého.

LUCIE: Převažují klienti, co si chtějí vybudovat svůj vlastní udržitelný brand, anebo spíše fash map 01jednotlivci, kteří se zajímají o to, co na sebe?

Aktuálně jsme trochu změnili směr a chceme se soustředit na řešení pro širokou veřejnost a jejich šatník. Na druhou stranu mám klienty, kterým pomáhám stavět udržitelné značky, nebo kteří se u nás vzdělávají o základech podnikání a marketingu.

LUCIE: Stojíš za projekty Fashion Revolution a Sustainable Fashion day, který probíhá v rámci Fashion Weeku v Praze. Představ nám prosím oba projekty.

start-up conference for czech fashion coucilFashion Revolution v Čechách zastupuji. Je to mezinárodní kampaň, která přišla z Londýna a vznikla v reakci na pád budovy Rhana Plaza. V troskách této oděvní továrny v Bangladéši zahynulo přes 1000 lidí, jednalo se přitom o případ zanedbání povinností a bezpečnostích opatření. Bohužel úmrtí při nehodách nebo požárech jsou v módním průmyslu denním chlebem a proto si někteří zodpovědní podnikatelé řekli dost.

Takové zprávy už nikdy nechceme číst, tento systém potřebuje revoluci. Naším cílem je transparence módních značek, propojení zpřetrhaných pout mezi lidmi, kteří módu nosí a kteří ji šijí. Pokud značky mohou ukázat, kdo oblečení šije a v jakých podmínkách, můžeme předpokládat, že je tam vše v pořádku. Bohužel drtivá většina značek se nemá čím chlubit. Nepřímo proto propagujeme menší značky, které se nemají za co stydět. Má oblíbená je česká Kama, která plete a šije přímo v Praze. K nim se můžete jít doslova podívat do výroby.

sustainable fashion conference at prague fashion weekendSustainable Fashion Day je naše malé české baby. Má teprve půl roku, v březnu proběhne v Praze druhý díl a máme velkou radost z vlny zájmu ze strany veřejnosti i profesionálů. Letos máme nový a interaktivní formát, kde si návštěvníci mohou osahat, očuchat a nakoupit udržitelnou módu, kosmetiku a doplňky. Vytáhly jsme z české kotliny to nejudržitelnější a najdete tam i zahraniční značky. Navíc se můžete přihlásit na workshopy nebo se zúčastnit soutěže o největšího frajera.

LUCIE: Jsi neuvěřitelně akční a objevila tě již mnohá média. Jak vypadá tvůj pracovní den?

profile pic 01To hodně záleží na tom, kde jsem. V Paříži, kde je většinou můj režim pevnější, vstanu kolem páté nebo šesté, jdu běhat, dám si meditaci, snídani a do 10ti pracuji na svých dlouhodobých cílech. V 10 začne exekutiva a telefonáty s týmem a příprava na nejbližší události – ať už je to hodina pro mé studenty v Paříži, podklady a videa pro online workshopy nebo právě ten kontakt s médii. Odpoledne občas učím, večer občas čtu, plavu, nebo jdeme s přítelem do kina. Když jsem v Čechách, tak je to mnohem intenzivnější. Většinou si kolem osmé ranní sednu do nějaké kavárny na první schůzku u snídaně a během dne se tam vystřídá několik lidí – od klientů a týmu po novináře.

LUCIE: Předpokládám, že se zajímáš nejen o udržitelnou módu, ale o udržitelný životní styl obecně. Jak se ti s podobným zaměřením v Paříži žije?

milli graduatedAž na to, že tu nemůžu třídit bio odpad, je to tu v pohodě. Obchody s organickým jídlem jsou tu na každém rohu, do lesa to mám dvě zastávky příměstským vlakem, město Paříž pronajímá kola i auta na elektriku (to jsem zatím ještě nezkusila), takže docela super. Nejím maso, jsem téměř výhradně vegan, takže to samo o sobě je velmi eko. Skoro nic si nekupu, recykluji dokonce i pytlíky na zeleninu a ovoce. Ale vždy by to mohlo být lepší, samozřejmě.

 LUCIE: Když si začínala studovat oděvní školu, jakou si měla představu o své budoucnosti?

 Při nástupu na bakaláře v Liberci jsem si myslela, že ze mě bude John Galliano, designér světového formátu (haha). Při nástupu na MBA jsem byla úplně zmatená. Cítila jsem, že nákupčí není práce pro mě, jen jsem si tenkrát nedokázala vůbec představit, že si vymyslím můj vlastní obor a skončím ve šlépějích mé babičky – bude ze mě učitelka :D

závěr cv

Více o seminářích, které jsou i pro veřejnost na webu Moyomi.

Lucie van Koten

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+Share

58 komentářů u „Kamila Boudová: Udržitelná móda je moje životní mise

 1. Ignatraw

  Почти час наблюдал содержимое инета, неожиданно к своему удивлению открыл восхитительный вебсайт. Посмотрите: аккумуляторы westa еще по теме . Для нас вышеуказанный сайт произвел радостное впечатление. Успехов всем!

 2. VarfolmeyMn

  Заказывал после сайт курсовую по истории права. Пришлось это сделать сообразно причине того, сколько, во-первых, недосуг, а во-вторых, сколько я такой особенный маленький, какой на совершенно имеет свое личное отзыв и способен его отстоять. Вот это моим преподавателям-старперам невыносимо не приглянуться, так как они не привыкли направляться в разрез с линией партии (книги и общественное догадка). Вот я и решил, дабы никому не портить нервы и свое эпоха обещать курсовую.
  Присутствие заказе попросил, чтобы всегда сделали с малым налетом нестандартности, только лишь с малым.
  Выполнено было в оговоренное век — замечаний нет. Преподаватели были в шоке, не ожидая от меня такого (не самого факта выполнения, а то который, я написал сообразно их стандартам)и я получил оценку «отлично».
  Спасибо команде сайта за курсовик Курсовая работа: «Политический режим, его виды, классификация государственно-правовых режимов»

 3. VarfolmeyMn

  Для зимней сессии ради мной хвостом висела курсовая упражнение сообразно экономике, препод жуткий, содержание кошмарная, я не знала, сколько мне кропать, оттягивала устройство курсача словно могла (как примерно это мне как-то помогало), следствие таков, сколько прежде сдачи курсовой неделя, а у меня шиш нет. Никто из знакомых её делать ни желал ни изза какую плату, тем более я живу в Урюпинске, место малый и недостаточно вариантов вероятно найти. Я обратилась сюда. Изза два дня мне сделали курсовую работу, которую я защитила на 4.
  Вот этот сайт: тут делают курсовые проекты на заказ

 4. Eva

  Zajímavý rozhovor. Udržitelná móda (stejně jako všechno ostatní šetrné k životnímu prostředí) by mělo být pro všechny prioritou č. 1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*