JEDNODUCHÝ TEST ČISTOTY ÉTERICKÝCH OLEJŮ ANEB nepleťte si éterické oleje s rostlinnými oleji!!!

Essential oilNa trhu dnes není problém zakoupit mnoho druhů éterických olejů (EO). Jedná se o úžasný a nenapodobitelný zdroj drahocenných látek z přírody, jehož využití je velmi široké od léčebných metod po zkrášlovací či kulinářské lahůdky. Mini lahvička plná vůně se cenově pohybuje od stovky po tisíce korun. Bohužel mnoho EO bývá ředěno levnější alternativou, zpravidla rostlinným olejem.  Jak poznat, zda máte doma skutečně poklad v podobě 100% EO, nebo jen imitaci či zředěnou formu se dozvíte níže v jednoduchém testu, který si můžete udělat sami doma  jako my.

Rosemary Herb EssenceVíte ale co je to éterický olej?

Éterické oleje (EO) nejsou oleje  (tuky), ale koncentrované, vonné, vysoce těkavé látky, obvykle tekutiny. Získávají se ze silic obsažených v různých částech (květech, pryskyřici, kořeni, stonku, kůře, šiškách atd.) siličnatých rostlin, např. jehličnanů, citrusů či bylin. Z různých částí jedné rostliny můžeme dostat naprosto odlišné EO s jinými účinky. Vyrábějí se zj. destilací, ale i třeba presováním kůry. Čistě přírodní EO v biokvalitě obsahuji zpravidla 100 i více různých sloučenin, díky čemuž mají různorodé terapeutické účinky i vůně. Uměle, synteticky je ve stejné kvalitě nelze vyrobit. Způsobů využití EO a možných kombinací je spousta. Mohou velmi pomoci, ale i ublížit!!! Neředěné se EO zpravidla neaplikují přímo na kůži, ani se bez vhodného nosiče nekapou přímo do koupele, neboť by u některých EO mohlo dojít k  podráždění nebo dokonce popálení pokožky. Proto vždy respektujte návody k použití a nejlépe se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Pro nás v BiOrgania je úžasným odborníkem, který nás svými znalostmi a zkušenostmi ohromil a nakazil zvědavostí o obor aromaterapii Venuše Gurová.

Argan oil with fruitsNepleťte si EO s oleji rostlinnými!

Jojobový, olivový, arganový či kokosový - to jsou příklady rostlinných olejů. Vznikají presováním plodů, semen či dužin. Za studena lisované oleje v biokvalitě si zachovávají maximální množství  hodnotných látek, díky nimž např. hojí, zvláčňují, čistí či regenerují pokožku, mají proto široké využití v kosmetice.  Složení olejů je navíc pokožce přirozené, pro pleť jsou proto daleko vhodnější než jakýkoli produkt na bázi vody (k tomu více v blogu Předsudky o olejové kosmetice aneb může hydratační krém dodat pokožce vodu?).

JEDNODUCHÝ TEST, ZDA NENÍ ÉTERICKÝ OLEJ PANČOVANÝ!!

EO se po otevření lahvičky poměrně rychle vypařuje, nezanechává mastný film.  Na trhu se objevují EO, které mohou být ředěné, mnohdy právě rostlinnými oleji, nebo znečištěné. Chcete-li si proto vyzkoušet, zda voňavá lahvička u Vás doma je 100%  EO, udělejte si jednoduchý test, jako jsme si udělaly my:

Kápněte EO na savý či obyčejný papír!  Pro názornost jsme  káply dva různé EO, oba   označené jako 100%, vždy jednu kapku na bílý papír, jeden do červeného kroužku a druhý do kroužku modrého, viz 1. obrázek.

Pozorujte, čistý EO by se měl začít vypařovat až úplně zmizí aniž zanechá mastný film!EO VÝSLEDE TESTU malý obrázek       A jak dopadl náš test můžete vidět na 2. obrázku.

EO v červeném kroužku je čistý 100% začal se vypařovat a cca    po 30 minutách už zmizel.  EO v modrém kroužku čistý zřejmě není, mastný flek zůstává a nevypadá, že by chtěl  zmizet:-(

Pro krásnou pleť je ideální spojení EO a rostlinných olejů

Biokosmetika Inlight i dekorativní kosmetika ZUII Organic používají velmi široké spektrum různých rostlinných olejů i EO ve 100% biokvalitě. Tyto kombinují navzájem a spolu s bylinkami způsobem, díky kterému jsou pak doslova pokladnicí blahodárných látek.  Pleti se tak dostane dokonalého vyčištění, regenerace a péče, která si poradí s řadou problémů daleko lépe než syntetická kosmetika. Všechny ingredience najdete u jednotlivých výrobků zde.

Andrea a celý tým Biorganica

Zdroj prvních tří fotografií www.depositphotos.com

 

FacebookTwitterGoogle+Share

21 komentářů u „JEDNODUCHÝ TEST ČISTOTY ÉTERICKÝCH OLEJŮ ANEB nepleťte si éterické oleje s rostlinnými oleji!!!

  1. Dominika

    Tak to jsem celkem ráda, že existuje takovýto jednoduchý test. Vždy jsme si myslela, že kvalitu zajišťuje zejména tradice výroby. Vždy jsme důvěřovala prověřeným webům a nakupovala pouze tam, kde jsme si byla jistá, že je kvalita zaručena. Osobně nakupuji zde https://www.esencialni-oleje.com/ a jsme velice ráda, že i v domácím testu obstáli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*