CO VŠECHNO „SNÍME“ Z RTĚNEK?

Na talíř by jsme  si asi dobrovolně olovo nenaservírovali, ale prostřednictvím běžně dostupných rtěnek si do našeho těla posíláme…

Víte, z čeho se skládá vaše oblíbená rtěnka?foto rtěnka jedy

Většina z nás si asi pomalu začíná kontrolovat složení pěstící kosmetiky ( alespoň v to doufáme), ale dekorativní kosmetika? Kolik nás vůbec napadlo přemýšlet o tom, co taková rtěnka obsahuje?

Výrobci sice mají povinnosti označovat složení (INCI) u všech kosmetických výrobků, ale běžný spotřebitel by zřejmě potřeboval lupu, aby z obalu na rtěnky ingredience přelouskal. (a to opomíjím fakt, že některé rtěnky povinné složení na obale vůbec neobsahují!)

My se v dnešním blogu věnujeme složení rtěnek, protože ji většina z nás denně používáme. A ze rtů do žaludku už je jen malý krůček.

Co rtěnka obsahuje?

Každou rtěnku tvoří především vosky a tuky, tj. látky, které se starají především o to, aby barva vydržela co nejdéle. Dále parfém, který má za úkol zamaskovat pachy použitých surovin konvenční výroby a další látky, které se starají o to, aby byla pigmentace ve vosku rovnoměrně distribuována či aby se netvořily olejové kapičky na povrchu rtěnky, které by kazily celkový vzhled.

Konvenční kosmetika používá:

Levné minerální oleje a vosky z ropného průmyslu: ropné produkty, parafíny či silikony (odbourat silikony trvá několik stovek let), dále syntetické parfémy.

O parafínech je známo, že se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách. Ropné produkty pokrývají pokožku neprodyšným filmem, který brání přirozeným kožním procesům a dýchání kůže.

Jako konzervanty se používají parabeny, potenciální karcinogeny a  hormonální disruptory.

Přírodní a biokosmetika kosmetika používá:

Lipstick Ingredients design-CZEČisté rostlinné oleje a vosky z kontrolovaného ekologického zemědělství, např. ricinový, jojobový, mandlový, avokádový olej, včelí  či karnaubský vosk ( z listů brazilské palmy Copernicia prunifera).

Barva rtěnky je ale to nejdůležitější!

O barvu se starají pigmenty, tj. nerozpustné částice barviva, které potřebují být ve rtěnce rozloženy rovnoměrně.

 

Konvenční kosmetika používá:

Synteticky vyráběné barvy širokého spektra. Mezi ně patří i vysoce toxické anilinové barvy ( CI 17200) či žluté barvivo Tartrazin, které se vyrábí u uhelného dehtu. U dětí  může způsobit hyperaktivitu a u citlivých osob i alergické reakce. ( v Rakousku a Norsko je jeho využití zakázáno). Dále olovo a průzkum v USA odhalil, že  61% výrobků obsahovalo stopy olova v některých barvách. Jedná se o nebezpečný neurotoxin, který se v těle hromadí a způsobuje poruchy nervové soustavy.

Přírodní a biokosmetika kosmetika používá:

Jako červené barvivo karmin ( též nazývaná košenila). Získává se extrakcí z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus, která žijí na kaktusech v Peru, na Kanárských ostrovech i na dalších místech. Výsledná červená rtěnka sice není pro vegany, ale je to jediný známý způsob výroby přírodního barviva. Dále využívá barevné pigmenty z minerálů, zemní pigmenty a rostlinné výtažky (chlorofyl, extrakt z červené řepy).

UV ochrana

Nutno říci, že UV filtr není nutnou součástí rtěnek. Zatímco konvenční výrobci používají např.

Ethylhexl Methoxycinnamate, látku ovlivňující hormonální soustavu, výrobce přírodní kosmetiky použijí např. přírodní minerály. ( např. oxid zinečnatý)

 Německý spotřebitelský časopis ŐKO TEST se věnoval v rámci speciální čísla N1496 v létě tohoto roku  testování kosmetiky. Součástí testování byly i rtěnky  nadnárodních korporací cenových relacích od 2,35 EUR do 34 EUR.

A jaké rtěnky jsou zdravotně nezávadné?test rtěnek okotest

Pro objektivnost musíme dodat, že přírodní rtěnky značek Sante, Lavera, Logona či Alverde prošly v OKO TESTU s velmi dobrých hodnocením.

I  u nás na webu můžete narazit na krémové rtěnky australské biokosmetické značky ZUII, která se představuje sloganem „ Noste květy na své tváři“.

To proto, že  95% složek představují BIO certifikované okvětní lístky léčivých květin a jejich výtažků, které  rty chrání, hydratují, zklidňují a vyživují. Neobsahují žádné chemické látky z ropy, parabeny, mastek, geneticky modifikované složky ani konzervační látky. Každý odstín má svoji vlastní recepturu.  Rtěnka obsahuje jojobu, slunečnicový olej bohatý na vitamíny A a E, aloi vera bohatou na vitamíny B1, B2 a B6, vápník a přirozeně se vyskytující UVA a UVB ochranu. Nádherně voní po růži damaššké :-).

FacebookTwitterGoogle+Share

21 komentářů u „CO VŠECHNO „SNÍME“ Z RTĚNEK?

 1. Pingback: Alverde – gel na vlasy s lotosem a rýží |

 2. Pája

  Dobrý den, zajímalo by mne, zda barvivo karmín je ve všech rtěnkách Zuii nebo jen v některých odstínech? Jsem na něj alergická. Děkuji

  1. Lucie

   Dobrý den Pájo,
   pouze ve rtěnkách Coral red a Classic red je karmin, dále v lescích Poppy a Hibiscus. Ostatní rtěnky a lesky jsou bez karmíny. V případě zájmu pošlu celou tabulku sortimentu, kde je označeno, co karmin obsahuje a co nikoliv na emailovou adresu, kterou mi můžete zaslat na husarkova@biorganica,cz
   Lucie

   1. Pája

    Dobrý den Lucie, děkuji za Vaši odpověď, to jste mě potěšila :-)
    O tabulku mám určitě zájem, zašlu Vám email.

    Děkuji

    Pája

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*