CHEMICKÉ versus MINERÁLNÍ OCHRANNÉ PROSTŘEDKY NA OPALOVÁNÍ

chemické látky v opalovácíchProč jsou běžně dostupné opalovací přípravky na bázi chemie škodlivé? A na co si dát pozor při výběru minerálních opalovacích přípravků? Co znamenají nanočástice? O tom všem je náš nový blog věnovaný zdravé ochraně pleti před sluněním.

Běžně dostupné přípravky na ochranu před sluncem můžeme zjednodušeně rozdělit do dvou skupin dle způsobu ochrany:

  1. chemické UV filtry
  2. minerální UV filtry

 1. Chemické UV filtry

Zajišťují ochranu pokožce tím, že se absorbují do kůže. Nejčastěji se používá aktivní složka „oxybenzon“. Americké centrum pro kontrolu nemocí (US Center for Disease Control) zjistilo, že 97% Američanů má tuto chemickou látku ve své kůži. Jedná se o hormonální disruptor a neměl by být vůbec používán v přípravcích pro děti.

Sunscreen-Ingredients1 sunscreen-toxicity-ratings-1Na obrázcích je výčet několika chemických látek, kterým je vhodné se rozhodně vyvarovat. Další chemikálie přítomné v opalovacích přípravcích se rozkládají na volné radikály a karcinogeny. Nebezpečné jsou zvláště při inhalaci, a proto bychom se měli vyhýbat zejména kombinaci chemického opalovacího přípravku ve spreji, kde hrozí riziko vdechnutí.

 

2. Minerální UV filtry

Vytváří fyzickou bariéru mezi pokožkou a slunečními paprsky (jedná se o jemně nastrouhaný kámen).  Minerální částice zůstávají na pokožce a UV paprsky odrážejí. K ochraně se nejčastěji používají dva minerály: oxid zinečnatý (zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide). Oxid titaničitý představuje levnější alternativu, některé zdroje ho však v případech vdechnutí spojují s rizikem rakoviny. Proto někteří výrobci používají výlučně oxid zinečnatý, který je sice dražší, nicméně není spojován s žádným nežádoucím účinkem.

Nanočástice versus mikročástice (non-nano particles)

Při koupi minerálního opalovacího krému si vždy zkontrolujte, že obsahuje „non-nano“ částice, nano in cosmeticstj. mikročástice. Mikročástice jsou v průměru větší než 100nm a do pokožky nepronikají. Řada přípravků na opalování však nanočástice obsahuje a ty do těla přes  kůži  pronikají. Co však způsobují uvnitř našeho těla? Vliv nanočástic na lidský organismus nebyl dosud řádně prozkoumán. Doporučujeme se řídit zásadou předběžné opatrnosti a výrobkům s nanočásticemi se vyhýbat. Výrobce má povinnost na obal uvést, zda se jedná o nanočástice  či mikročástice.

 Rady při nakupování:

-         vyhýbejte se zejména těmto chemickým látkám: Benzophenone, Homosalate, Octinoxate,            Oxybenzone, Padimate O, Para-Aminobenzoic acid ( PABA)

-         vyvarujte se slunečním přípravkům ve spreji, abyste zabránili riziku vdechnutí

-         nekupujte přípravky s nanočásticemi

-         dávejte přednost minerálním ochranným látkám, tj. oxidu zinečnatému, případně oxidu                titaničitému

Víte, jaký je rozdíl mezi ochranným faktorem SPF 30 a SPF 50? A co tato čísla znamenají? Jak dlouho můžete pobývat na slunci bez rizika?

To vše v našem dalším blogu věnovanému opět zdravotně nezávadným opalovacím přípravkům. Již brzy. :-)

 Zdravou ochranu při slunění přeje Lucie

FacebookTwitterGoogle+Share

35 komentářů u „CHEMICKÉ versus MINERÁLNÍ OCHRANNÉ PROSTŘEDKY NA OPALOVÁNÍ

  1. Pingback: 5 osvědčených tipů pro krásnou pleť v létě | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

  2. Pingback: VÍTĚZ DVOULETÉHO TESTOVÁNÍ – BUTTERBEAN ORGANICS | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

  3. Pingback: SPF 30 versus SPF 50 – MINIMÁLNÍ ROZDÍL V OCHRANĚ | Blog - Luxusní přírodní kosmetika | Biorganica

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*